Norrbotten växlar upp med ny handlingsplan för att öka den lokala livsmedelproduktionen och stärka beredskapen

Norrbotten tar nästa steg för att öka den lokala livsmedelsproduktionen och stärka samhällets motståndskraft. En ny handlingsplan för 2026–2030 ska ge mer norrbottnisk mat på tallrikarna och bygga ett livsmedelssystem som står starkt även i kris.

Trots goda förutsättningar importerar regionen i dag en stor del av maten som skulle kunna produceras lokalt. Med den nya planen vill aktörerna ändra på det.

– Med den nya handlingsplanen växlar vi upp arbetet inom Norrbottens livsmedelsstrategi; Nära Mat, säger samordnare Malin Naess.

Handlingsplanen är den andra sedan strategin lanserades och har nu uppdaterats mot bakgrund av nya behov och ett förändrat omvärldsläge.

– Att stärka livsmedelsproduktionen handlar ytterst om vår motståndskraft som samhälle, säger landshövding Lotta Finstorp.

Målgruppen för handlingsplanen är alla aktörer i hela värdekedjan – från producent till konsument samt andra möjliggörare i livsmedelssystemet.

Genomförandet sker både enskilt och i samverkan mellan företag, stödaktörer, finansiärer, forsknings- och utbildningsaktörer, civilsamhälle och offentlig sektor.

I slutändan är det företagen som ska dra störst nytta. Därför syftar åtgärderna till att förbättra deras lönsamhet, konkurrenskraft och hållbara utveckling i hela kedjan.

– Primärproducenterna är grunden i livsmedelssystemet.

Den här handlingsplanen är ett viktigt steg för att skapa bättre förutsättningar, säger Jenny Karlsson, ordförande LRF Norrbotten

Bland åtgärderna finns satsningar på kompetensförsörjning, stärkta värdekedjor och ökad samverkan i livsmedelssystemet. Planen omfattar även insatser som främjar innovation, forskning och utveckling för att ta fram nya lösningar inom produktion, förädling och logistik, samt åtgärder som bidrar till ett mer hållbart och robust livsmedelssystem.

Handlingsplanen är utformad i linje med både nationella och regionala mål för livsmedelssektorn. Den tar sin utgångspunkt i den nationella livsmedelsstrategin 2.0, där beredskap, gastronomi och export är nya fokusområden.

Planen är samtidigt en förlängning av den regionala utvecklingsstrategin, Norrbottensstrategin 2040.

-Livsmedelssektorn är avgörande för tillväxt, sysselsättning och hållbar utveckling, säger Anders Öberg (S), regionstyrelsens ordförande i Region Norrbotten

Kommunerna har en nyckelroll i genomförandet av livsmedelsstrategin på lokal nivå, inte minst genom upphandlingar, offentliga måltider, näringslivsutveckling, kompetensförsörjning, beredskap och fysisk planering.

– Handlingsplanen ger konkreta verktyg för att omsätta strategin lokalt, säger Birgitta Larsson, ordförande i Norrbottens Kommuner.

Målet är tydligt: mer lokal mat, fler jobb och ett robust livsmedelssystem som klarar framtida kriser.

Handlingsplanen har tagits fram i bred dialog med branschens aktörer. Den bygger på synpunkter från workshops och dialogmöten, analyser av sektorns nuläge och förutsättningar i Norrbotten samt uppföljning av tidigare handlingsplan.

Bakom strategin står Länsstyrelsen i Norrbottens län, Region Norrbotten, Norrbottens Kommuner och LRF Norrbotten.

För mer information, kontakta:

Malin Naess
Samordnare Nära Mat – Norrbottens livsmedelsstrategi
Länsstyrelsen i Norrbottens län
malin.naess@lansstyrelsen.se