Start / Projektbank / Avslutade projekt / Förstudie CHARM – Centrum för Hållbar, Attraktiv, Resillient Mat- & dryckesproduktion
Ur kris föds innovation och kämpaglöd. För oss på Polarbröd har långsiktighet varit viktigt sedan starten. Nu när vi drabbats av en stor brand vill vi ta chansen att förverkliga idéer vi levt med länge. Vi vill göra en satsning på framtidens mat och dryck och på hållbar livsmedelsproduktion. Den utgår från Älvsbyn och börjar med en eller fler testbäddar med målet att göra en centrumbildning för hållbar, resilient mat- och dryckesproduktion för lång tid framåt. Vi vill göra detta tillsammans med bl.a. lokala företag i Älvsbyn, kommunen, regionen, högskolor/universitet och RISE.
Som motor i satsningen finns Polarbröd. Under vintern 2020-2021 samlar vi intressenter från lokal och nationell nivå och diskuterar hur vi kan samarbeta för att utveckla framtidens hållbara mat och dryck – i Älvsbyn. Detta blir vårt bidrag till visionen Norrbotten som Sveriges mest välkomnande och nytänkande län.
Projektägare: Polarbröd
Finansiering: Region Norrbotten, Sparbanken nord, Älvsbyns kommun och Polarbröd
Startdatum: 2020-11-01
Slutdatum: 2021-06-30
Vi använder kakor (cookies) för att ge dig en bättre upplevelse av webbplatsen. En del av dessa kakor är tredjepartskakor. Genom att använda vår webbplats accepterar du att kakor används. Läs mer om kakor och hur du kan stänga av dem.